25.9 C

Έχασε την ευκαιρία ο ΠΑOK.

klaus

Στα play off του Europa League θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία ο ΠΑΟΚ, που γνώρισε οδυνηρή ήττα από τον Άγιαξ μέσα στην Τούμπα.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 1-2 από τον Άγιαξ στην Τούμπα στη ρεβάνς του Γ’ προκριματικού γύρου του Champions League (1-1 το πρώτο παιχνίδι στο Άμστερνταμ) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Αθανασιάδης έδωσε προβάδισμα στο «δικέφαλο του Βορρά» στο 4ο λεπτό, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κλάασεν με πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ο Ολλανδός «χτύπησε» ξανά στο 87′ με σουτ, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στον «Αίαντα».

Καλύτερος ο Δικέφαλος στο πρώτο μέρος, είχε την υπεροχή κι έχασε τις ευκαιρίες να «κλειδώσει» την πρόκριση, επιτρέποντας στον Άγιαξ νε επιστρέψει και να «κλέψει» τελικά τη νίκη…

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Σάχοφ (89′ Kουλούρης), Χαρίσης (84′ Μπίσεσβαρ), Τζάλμα, Ροντρίγκες (70′ Μυστακίδης), Αθανασιάδης.

Άγιαξ: Σίλεσεν, Τέτε, Φέλτμαν, Ρίντεβαλντ, Κλάασεν, Βέστερμαν, Κασιέρα, Ντόλμπεργκ (63′ Ελ Γκάζι), Φίρχεφερ, Γκουντέλι, Ντάικς.