Serres

Εκνεύρισαν μέχρι και τον Μαρινάκη!

Date:

Αν και αντιμετωπίζει με ψυχραιμία, κατά βάση, τέτοιες περιστάσεις, αυτή τη φορά ο μεγαλομέτοχος του Ολυμπιακού «τρελάθηκε» με τον κακό Ολυμπιακό που είδε κόντρα στη Χάοπελ και έθεσε σαν ορόσημο για τη φετινή σεζόν, τον επαναληπτικό του Ισραήλ!

Δεν έπεισε ο Ολυμπιακός στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του για τη νέα σεζόν. Οι «ερυθρόλευκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την Χάποελ Μπερ Σεβά (0-0) στο Καραϊσκάκη στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League και αν δεν βελτιωθούν στη ρεβάνς της 3ης Αυγούστου στο Ισραήλ, θα έχουν σοβαρά προβλήματα.

Η εμφάνιση του Ολυμπιακού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν κακή. Οι «ερυθρόλευκοι» με εμφανές πρόβλημα στον άξονα, δεν είχαν ένα παίκτη να μπορέσει να μοιράσει παιχνίδι, έκαναν πολλά αβίαστα λάθη όταν βρίσκονταν στην επίθεση και ήταν ασύνδετοι. Για ευκαιρίες… ούτε λόγος. Απέναντί τους είχαν μία ομάδα σκληροτράχηλη μεν, ακίνδυνη δε, η οποία υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα απέφευγε την ήττα.
Olympiakos2017

Ο Ολυμπιακός έκανε την πρώτη του τελική προσπάθεια στο 20ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Φορτούνη μέσα από την περιοχή που απόκρουσε με γροθιές ο Γκόρες. Δύο λεπτά μετά και πάλι ο Φορτούνης ήταν ο αποδέκτης από τη σέντρα του Ντε Λα Μπέγια, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του γκολκίπερ της Χάποελ. Στο 41′ η Χάποελ έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο, ο Ντε Λα Μπέγια απομάκρυνε την τελευταία στιγμή τη γυριστή κεφαλιά του Νουακέμε.

Η εικόνα του Ολυμπιακού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις γρήγορες αλλαγές που έκανε ο Σάντσεθ. Ο Φορτούνης στο 72′ απείλησε με το δυνατό σουτ που επιχείρησε και βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Γκόρες. Η καλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο ματς σημειώθηκε στο 89′ με το πλασέ του Μιλιβόγεβιτς που ανάγκασε τον Γκόρες στην απόκρουση του αγώνα σε κόρνερ. Με το σφύριγμα της λήξης ο κόσμος του Ολυμπιακού γιούχαρε τους παίκτες για την εμφάνισή τους, ενώ αποδέκτης των περισσότερων αποδοκιμασιών (ακόμα και μέσα στον αγώνα) ήταν ο Ντα Κόστα!

Οι ενδεκάδες:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Β. Σάντσεθ): Καπίνο, Ντε Λα Μπέγια, Φιγκέιρας, Μποτία, Σιόβας (40′ Ντα Κόστα), Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (63′ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Ντουρμάζ (58′ Ντομίνγκες), Σεμπά, Ιντέγε

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ (Μπ. Μπαχάρ): Γκόρες, Μπίτον, Μιγκέλ Βίτορ, Νουακέμε (90’+2 Σαμπτάι), Μπαρντά (69′ Σαχάρ), Νταβιτζάντα, Μπράουν, Τάχα, Μέλικσον (76′ Ράντι), Σοάρες, Όγκου

Τρελάθηκε ο Μαρινάκης!

Μετά το τελικό σφύριγμα, ο μεγαλομέτοχος του Ολυμπιακού πήγε στα αποδυτήρια της ομάδας και… εξερράγη! Ο συνήθως ψύχραιμος σε ανάλογες περιστάσεις Βαγγέλης Μαρινάκης μίλησε σε πολύ σκληρή γλώσσα στους παίκτες, δικαιολόγησε τον κόσμο για τις αποδοκιμασίες και έστειλε μήνυμα σε όλους πως αν δεν επιστρέψουν με την πρόκριση στα play off του Champions League από το Ισραήλ, τότε θα ακολουθήσουν σαρωτικές αλλαγές. Όπως είχε γίνει το 2010, όταν ανέλαβε για πρώτη φορά την ομάδα, η οποία αποκλείστηκε στα προκριματικά του Europa League από μια άλλη ισραηλινή ομάδα, τη Μακάμπι Τελ Αβίβ…

ΑθλητικάΕκνεύρισαν μέχρι και τον Μαρινάκη!