19.9 C

Ελλάδα-Ισλανδία 90-61:ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΕΥΡΟΜΠΑΣΚΕΤ

Από το +19 (29-10) η Εθνική βρέθηκε στο ημίχρονο να προηγείται μόλις με 4 πόντους (37-33), ωστόσο σοβαρεύτηκε στις αρχές της 3ης περιόδου και μετέτρεψε την αναμέτρηση της πρεμιέρας σε περίπατο – Εξαιρετική εμφάνιση από Παππά, Αντετοκούνμπο

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Eurobasket, έστω κι αν ο αριθμός των λαθών, οι χαμένες βολές, οι κακές επιλογές στην επίθεση και η χαλαρότητα στο β’ δεκάλεπτο επέτρεψαν στους Ισλανδούς να επιστρέψουν από το -18!

Η ελληνική ομάδα έδειξε καλό πρόσωπο στο β΄ημίχρονο, ο Παππάς ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο για την Ελλάδα που διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε και πλέον έχει μπροστά της το ματς με τη Γαλλία (2/9, 16:30).

protothema.gr

ΑθλητικάΕλλάδα-Ισλανδία 90-61:ΘΡΙΑΜΒΕΥΤΙΚΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΑΣ ΣΤΟ ΕΥΡΟΜΠΑΣΚΕΤ