Επέστρεψε η Ελληνική αποστολή από την Κωνσταντινούπολη
Date:
Επέστρεψαν στην Ελλάδα τα 22 μέλη της Ελληνικής αποστολής της UNESCO, οι οποίοι είχαν εγκλωβιστεί στο λεωφορείο που τους μετέφερε στο κέντρο της Κωνσταντινούπολης αδυνατώντας να επικοινωνήσουν με τις οικογενειές τους και τις ελληνικές προξενικές αρχές. Μεταξύ των μελών της αποστολής ήταν ο Περιφερειάρχης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης Γιώργος Παυλίδης, οι Αντιπεριφερειάρχες Θεόδωρος Μαρκόπουλος και Σωτήρης Παπαδόπουλος και η Δήμαρχος Καβάλας Δήμητρα Τσανάκα.
Η ελληνικής αποστολή συμμετείχε στην 40η Σύνοδο της UNESCO στην Κωνσταντινούπολη με σκοπό την προβολή του αρχαιολογικού χώρου των Φιλίππων. Μετά τις 14:00 το μεσημέρι ο Αντιπεριφερειάρχης Δημήτρης Πέτροβιτς στο προσωπικό λογαριασμό του στο Facebook ανέφερε τα εξής: “Ο περιφερειάρχης Αν. Μακεδονίας και Θρακης Giorgos Pavlidis και η αποστολή της Περιφερειας, με τους Αντιπεριφερειάρχες Theodoros Markopoulos και Σωτήρης Παπαδόπουλος μολις αφίχθησαν στο τελωνείο Κήπων Έβρου, μετα απο μια επικίνδυνη και περιπετειώδη νυχτα στην Κωνσταντινουπολη. Τέλος καλό, ολα καλα!”