25.9 C

Ερυθρόλευκο το ντέρμπι στο φινάλε!

Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα στο Φάληρο, εκμεταλλεύτηκε στο τέλος τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού κι επικράτησε με 3-1!

Οι Πράσινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίωρο, επέβαλλαν τον ρυθμό τους οι Πειραιώτες από εκείνο το σημείο κι έπειτα κι έφτασαν στην επικράτηση, σε ένα ντέρμπι γοήτρου, κατά κύριο λόγο, αφού ο πρωταθλητής έχει αναδειχτεί εδώ και μερικές αγωνιστικές.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ με τον Μάρκους Μπεργκ κι έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ταυλαρίδη λίγο αργότερα να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Ο Καμπιάσο ισοφάρισε με ένα γκολ που προκάλεσε κάποιες διαμαρτυρίες από πλευράς Παναθηναϊκού, αφού ο Ντομίνγκες ήταν ακάλυπτος στην μικρή περιοχή του Στιλ την ώρα που ο συμπαίκτης του σούταρε. Ο επόπτης έδειξε οφσάιντ, ωστόσο ο διαιτητής Κύζας έκρινε πως ο Τσόρι δεν επηρέαζε τη φάση κι έδειξε σέντρα.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και τα γκολ ήρθαν μαζεμένα λίγο πριν το τέλος. Ο Ντα Κόστα στο 87′ νίκησε με το κεφάλι τον Στιλ μετά από φάουλ του Φορτούνη για το 2-1 και δυο λεπτά αργότερα ο Ιντέγιε εκμεταλλεύτηκε την αργοπορία του Ταυλαρίδη και έκανε το 3-1 «κλειδώνοντας» το παιχνίδι.

Καθοριστική η είσοδος του Πάρντο στον αγώνα, έκανε πιο κινητικό τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος. MVP αναδείχτηκε ο Καμπιάσο. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Μπεργκ, Λέτο, Ζέκα και Βιγιαφάνιες.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο -Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού- Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (81′ Πουλίδο)- Φορτούνης, Ντομίνγκες (62′ Πάρντο), Φουστέρ (81′ Ερνάνι)- Ιντέγε.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ -Μέστο, Ταυλαρίδης, Μολέδο, Πράνιτς- Κουτρουμπής (90′ Πέτριτς), Ζέκα, Αμπέντ, Βιγιαφάνιες (71′ Εσιέν)- Λέτο (74′ Μαμούτε), Μπεργκ.

ΑθλητικάΕρυθρόλευκο το ντέρμπι στο φινάλε!