30.9 C

Ήττα για τους Ικάρους, εντός έδρας, ένα χρόνο μετά!

ΙΚΑΡΟΙ – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 50-63

Οι Ίκαροι δεν κατάφεραν να υπερασπιστούν σε ακόμα ένα παιχνίδι το «κάστρο» τους και γνώρισαν την ήττα, δίνοντας κυριολεξία στην λέξη, αφού αγνοούσαν το «κίτρινο» φύλλο αγώνα, στο ΔΑΚ Σερρών, από τον περασμένο Νοέμβρη! Τότε η ήττα από τον Ζέφυρο ήταν και η τελευταία για την Σερραϊκή ομάδα, στην έδρα της, μέχρι και το τέλος την σεζόν, ενώ το ίδιο ελπίζουμε να γίνει και φέτος, μετά την δίκαιη ήττα από την Ασπίδα Ξάνθης!

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η ομάδα των Ίκαρων, έμεινε για πρώτη φόρα φέτος, τόσο χαμηλά στο σκορ και δικαιολογημένα υπέστη την πρώτη της ήττα. Οι παίκτες του Στεργίου Ποργιόπουλου αντισταθήκαν στους παίκτες του Κώστα Ιωαννίδη, για 30΄ λεπτά αλλά μετά δεν άντεξαν και οι Ξανθιώτες πήραν μια μεγάλη νίκη, που τους ανεβάζει βαθμολογικά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν ντέρμπι και πήγαινε πόντο-πόντο, σε αντίθεση με το δεύτερο που οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια μικρή διαφορά 5 πόντων την οποία και διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (26-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με το τέλος της Γ’ περιόδου (40-41), ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Ξανθιώτικης ομάδας έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και κατέκτησαν τη νίκη.

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ:

# Τα προβλήματα τραυματισμών και οι ελλείψεις στις προπονήσεις για τους Ικάρους, κάποια στιγμή θα στοίχιζε! Μπορεί η ομάδα να παρουσιάζει μεγάλη ομοιογένεια και να έχει τον τρόπο να κερδίζει ακόμα και όταν δεν παίζει καλά, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα συμβαίνει πάντα. Η κούραση φάνηκε στο φινάλε του αγώνα, με τους Ικάρους να μένουν από δυνάμεις!

# Η αστοχία στην επίθεση, η κούραση στο τέλος και η σκληρή άμυνα της Ξάνθης αποτέλεσαν τα αίτια της πρώτης ήττας στο πρωτάθλημα για φέτος.

# Κάλο scouting από το τεχνικό δίδυμο και καλή κάλυψη στο ατού της Θρακιώτικης ομάδας, Γιάννη Στεφανίδη που έμεινε στους 2 πόντους, αλλά οι Πετς και Κουτσογιαννης έκαναν την ζημία στους Σερραίους.

# Ενθαρρυντική επανεμφάνιση του αρχηγού Πέτρου Γρίψιου, που σημείωσε 8 πόντους, χωρίς να πάρει βοήθεια όμως από τις άλλους 2 «πύργους των Ικάρων. Μεγάλο παιχνίδι ξανά από τον Παντελή Γεωργιανό που είναι το «πρώτο βιολί» στο σκοράρισμα, όπως και ο σταθερότατος φέτος Καλογεράτος! Όταν σε αυτή την εξίσωση προστίθεται και ο έμπειρος Ηλίας Τράκας τότε η ομάδα δεν χάνει… αυτό όμως δεν συνέβη κόντρα στην Ξάνθη!

# Η ήττα αυτή δεν σημαίνει κάτι για τους Ικάρους που συνεχίζουν να βρίσκονται στην 2η θέση (έχασε και ο ΓΑΣ Κομοτηνής, ενώ μόνο η Γέφυρα έμεινε αήττητη) και να ελπίζουν σε καλύτερο πλασάρισμα από ότι πέρυσι. Άλλωστε ο στόχος είναι ένας, η παράγωγη ταλέντων και η δημιουργία κορμού στην ομάδα από Σερραίους παίκτες.

# Για ακόμη μια φορά, ο κόσμος, ενίσχυσε δυναμικά την Σερραϊκή ομάδα, και απήλαυσε τα δώρα από την διοίκηση και τους χορηγούς των «κυανοκίτρινων». Όλα τα μέλη του ΔΣ βρεθήκαν στην κερκίδα του ΔΑΚ Σερρών και χειροκρότησαν την προσπάθεια των Ίκαρων, παρά την ήττα.

Οι Αριθμοί:

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 26-31, 40-41, 50-63

Διαιτητές:  Κατρακάρης, Χατζηχαρίσης

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος-Παπαδόπουλος): Καλογεράτος 8 (2), Γεωργιανός 17, Τράκας 2, Παπαδόπουλος Γ. 6, Φραγκούλης 3 (1), Θολιώτης 2, Δαλαγκόζης, Κάτος 3 (1), Γρίψιος 8, Γκούτζιας 1

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης-Κωτάκης): Κουμπάνης 9 (1), Δάτσης, Καραμπίνης, Κέλλης, Χατζημιχαηλίδης 4, Παλλάκης 4, Κουτσογιάννης 14, Πετς 10 (1), Στεφανίδης  2, Τσιώγκας 2, Παπαδάκης 15 (1) Τσίλογλου 3 (1)

Στέργιος Ποργιόπουλος

Πικραμένος από την ήττα αλλά όχι απογοητευμένος από την γενική εικόνα της ομάδας, εμφανίστηκε, ο head coach των Ικάρων, Στέργιος Ποργιόπουλος, μετά την λήξη του αγώνα των Ικάρων με την Ασπίδα Ξάνθης. Ο έμπειρος coach μπορεί να επιθυμεί διακαώς η ομάδα να μην έχει απώλειες στην έδρα της, αλλά το ζητούμενο των Ικάρων αυτές τις χρονιές είναι άλλο και σε αυτό στάθηκε στις δηλώσεις του στα social media.

Χαρακτηριστική είναι η δήλωση, στον λογαριασμό του στο facebook:

΄΄Βρεθήκαμε σε κακή μέρα επιθετικά και χάσαμε μία ευκαιρία για την υπέρβαση της παραμονής στη πρώτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα μας στήθηκε από τη περίοδο 2014-15 για την ανάδειξη ικανών νεαρών αθλητών και όχι για  πρωταθλητισμό. Αν στη πορεία όμως φανούμε ικανοί και γι’ αυτό, θα παλέψουμε με όλες τις δυνάμεις μας…

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους τρομερούς φιλάθλους μας που γέμισαν το ΔΑΚ Σερρών και ένα συγγνώμη που δεν μπορέσαμε, προπονητές και αθλητές, να τους το ανταποδώσουμε με νίκη και καλή εμφάνιση. Να είναι σίγουροι (και εκφράζω όλη την ομάδα), ότι η σημερινή ήττα είναι μία παρένθεση, μιας και είχαμε να χάσουμε στο γήπεδο μας ένα ολόκληρο χρόνο, από το Νοέμβριο 2014.΄΄