Κλείδωσε την πρόκριση, πάει και για την πρώτη θέση!
Date:
Εντυπωσιακή η Εθνική ομάδα του πόλο τα ξημερώματα του Σαββάτου, επιβλήθηκε με 9-4 της οικοδέσποινας Βραζιλίας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά, ενώ με νίκη επί της Αυστραλίας, θα πάρει και την πρώτη θέση στον όμιλό της!
Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, η Εθνική πόλο ανδρών δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Βραζιλιάνους, σχεδόν από το ξεκίνημα του αγώνα και και σκόρερ τους Φουντούλη, Αφρουδάκη και Γούνα προηγήθηκε με 3-1 στο οκτάλεπτο.
Ο Φλέγκας ήταν και πάλι εξαιρετικός, ενώ το γκολ του Γενηδουνιά αύξησε το προβάδισμα στο 4-1 για να κλείσει το ημίχρονο με 4-2.
Δερβίσης και Δελακάς οδήγησαν την Εθνική στο 6-2 με έξι διαφορετικούς σκόρερ, ενώ με το δεύτερο τέρμα του Γούνα ήρθε το +4 (7-3).
Η διαιτησία ευνόησε τους γηπεδούχους προσφέροντάς τους διαρκώς ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω, αλλά η ελληνική άμυνα αντιστεκόταν κρατούσε το… μηδέν. Τα γκολ των Δερβίση (που αποχώρησε λίγο μετά με τρεις αποβολές) και Φουντούλη με πέναλτι έφεραν την Εθνική στο 9-4 και «καθάρισαν» πρόωρα το παιχνίδι.
Οκτάλεπτα: 1-3, 1-1, 2-3, 0-2.