15.2 C

Μεγάλο διπλό για τη νεανική ομάδα της ΑΕΣ!

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε  χθες, η νεανική ομάδα της ΑΕΣ, στον εκτός έδρας αγώνα που διεξήχθη, στο Κλειστό Προσοτσάνης, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ!

Ειδικότερα, οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με σκορ 64-66, του αντιπάλου τους Α.Ο. Προσοτσάνης, επιδεικνύοντας αγωνιστικότητα και μαχητικότητα, σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε παιχνίδι για γερά νεύρα!

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με την ΑΕΣ να ακολουθεί τον ρυθμό και την περίοδο να κλείνει με 21-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «γαλάζιοι» σφίξανε ακόμη περισσότερο την άμυνα τους, με αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις 13 πόντους (34-30). Στην 3η περίοδο, η νεανική ομάδα μας μπήκε με νεύρο στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 3 πόντους, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να διατηρήσει το προβάδισμα, καθώς οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και κέρδισαν την περίοδο με επιμέρους 14-12. Η τέταρτη και κρίσιμη περίοδος δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς η γηπεδούχος ομάδα διατηρούσε προβάδισμα 4-6 πόντων, ενώ 3’ λεπτά πριν να λήξει η αναμέτρηση, κατάφερε να πετύχει το +8. Σε εκείνο το σημείο όμως, ένα τρικ στην άμυνα και κυρίως η πίστη των παιδιών στη νίκη, βοήθησε την ομάδα να τρέξει ένα σερί 0-10 πόντων, με τον Γιαννούλη να ισοφαρίζει με 2 βολές το σκορ στους 64 πόντους, και τον Δημάδη να σκοράρει το νικητήριο καλάθι από μέση απόσταση, με 5,5 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Μετά το time out των γηπεδούχων, η ΑΕΣ έπαιξε καταπληκτική άμυνα καταφέρνοντας να πάρει την κατοχή της μπάλας, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει τους παίχτες και τα μέλη της αποστολής να ξεσπούν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές:  Λαζαρίδης – Παναγιωτίδης

Δεκάλεπτα: 21-16, 34-30, 48-42, 64-66

Προσοτσάνη (Ασλαμαζίδης): Νυμφόπουλος 13 (2), Οικονόμου 4, Ασλαμαζίδης, Καρακασίδης 14 (2), Σωτήρη, Δημαρίδης, Πατένταλης 14, Βουβαλίδης 2, Δουλκέρογλου 3, Παπαδόπουλος 6, Ζαμπάς 8

ΑΕΣ (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 2, Δημάδης 17, Δούκας Β. 13 (1), Νικολαΐδης 11 (1), Ποργιόπουλος, Τσιάρας, Κοβανίδης, Γούνας 13, Δούκας Δ. 10.

ΑθλητικάΜεγάλο διπλό για τη νεανική ομάδα της ΑΕΣ!