Μειωμένη φέτος η βαμβακοκαλλιέργεια στην Π.Ε. Σερρών
Date:
Το ζιζάνιο της κύπερης τείνει να κατακλύσει τα περισσότερα βαμβακοχώραφα στο νομό Σερρών, με τους παραγωγούς να προσπαθούν να το αντιμετωπίσουν με κατευθυνόμενους ψεκασμούς. Την ίδια ώρα σε δηλώσεις του ο Διευθυντής Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής και γεωπόνος Νικόλαος Ρόιδος τονίζει πως ότι η έκταση που σπάρθηκε με βαμβάκι στο νομό Σερρών εκτιμάται κοντά στα 145.000 στρέμματα, μειωμένη περίπου κατά 17% από πέρυσι.
Η σοβαρή αυτή μείωση, σύμφωνα με τον γεωπόνο, οφείλεται, κατά κύριο λόγο, στις πλημμύρες που προκλήθηκαν από την υποχώρηση των αναχωμάτων του ποταμού Στρυμόνα, τον περασμένο Μάρτιο.