13.2 C

Μυθικός Άρης! Τεράστια πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου σε ματς θρίλερ με την ΑΕΚ

Τεράστια νίκη – πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Άρης επί της ΑΕΚ στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, επικρατώντας της Ένωσης στη διαδικασία των πέναλτι.

Με ήρωα τον Χουλιάν Κουέστα που απέκρουσε δυο πέναλτι, ο Άρης πήρε πανηγυρική πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου αποκλείοντας στη ρώσικη ρουλέτα την ΑΕΚ. Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης όπως και η παράταση έληξε 1-1.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής ο Νίκολα Νταμπάνοβιτς, ο οποίος αρνήθηκε δυο φορές να δώσει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σιντιμπέ, την πρώτη για πάτημα σε αντίπαλο και τη δεύτερη για αγκωνιά, ενώ στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι αγνοώντας το τράβηγμα του Πήλιου στον Σουλεϊμάνοφ εντός περιοχής. Ο πάγκος και οι παίκτες του Άρη διαμαρτυρήθηκαν έντονα αλλά ο διαιτητής έκλεισε τα αυτιά του.

Το ματς

Σύμφωνα με το metrosport.gr, μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Στο 11ο λεπτό ο Βίντα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά και από τη χρήση του VAR ως οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τη μπάλα στα πόδια τους και να προσπαθούν να απειλήσουν την εστία του Κουέστα. Ο Κροάτης αμυντικός έφτασε κοντά στο γκολ άλλες δυο φορές αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Άρης έκανε πολλά ατομικά λάθη, δεν είχε την ένταση και αδυνατούσε να δημιουργήσει. Στο 26’ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα όταν μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Μορόν με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ.

Η Ένωση πίεζε ψηλά και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε το προβάδισμα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου, ο Γιόνσον έκανε το σουτ, ο Κουέστα απέκρουσε αλλά ο Γκατσίνοβιτς πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και βρήκε γκολ από στημένη φάση. Στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μορόν πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Δυο λεπτά αργότερα ο Νταρίντα θα μπορούσε να απειλήσει την εστία του Αθανασιάδη καθώς βρέθηκε στην περιοχή αλλά ο Βίντα έκοψε αποτελεσματικά.

Μετά το γκολ που σημείωσε ο Άρης, η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προσπάθησε να γίνει απειλητική. Στο 68ο λεπτό ο Μάνταλος βρήκε ανοιχτό διάδρομο προς την περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε.

Στο επόμενο λεπτό ο Φετφατζίδης πήρε τη μπάλα, έκανε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Αθανασιάδης. Στο 72΄ ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Τσούμπερ έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. 10 λεπτά αργότερα η Ένωση απείλησε ξανά όταν ο Άμραμπατ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, κοντρόλαρε, έκανε το σουτ αλλά η προσπάθεια του πέρασε άουτ. Στο 83’ ο Γκατσίνοβιτς έκανε το σουτ από δεξιά αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Στο 85΄ο Σουλεϊμάνοφ μπήκε στην περιοχή, μονομάχησε με τον Πήλιο, ο οποίος τον τράβηξε από το χέρι, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η παράταση

Χωρίς φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Ο Άρης είχε μια ευκαιρία να απειλήσει στο 100’ όταν ο Φετφατζίδης κέρδισε φάουλ κοντά στο ημικύκλιο της περιοχής αλλά η εκτέλεση του Σουλεϊμάνοφ βρήκε στο τείχος. Στο 105’ η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι καθώς η μπάλα στο σουτ του Πόνσε βρήκε στο πόδι και όχι στο χέρι του Ρόουζ. Το ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα και το εισιτήριο της πρόκρισης κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (38΄λ.τρ. Ρόουζ), Μοντόγια (105΄Φεράρι), Τζούρασεκ (90’ Βερστράτε), Ντουκουρέ (53’ Ζαμόρα), Νταρίντα, Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (53΄Φετφατζίδης), Μορόν.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (74’ Πόνσε), Μήτογλου, Βίντα, Σιντιμπέ (62’ Πήλιος), Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (105’ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ (83’ Πιζάρο), Μάνταλος (83΄Φερνάντες), Τσούμπερ (74΄Αραούχο).

Κίτρινες: Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο / Σιντιμπέ, Ρότα, Πήλιος, Μάνταλος, Πιζάρο, Αθανασιάδης

πηγή ertnews.gr

ΑθλητικάΜυθικός Άρης! Τεράστια πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου σε ματς θρίλερ με...