22 C

Ολοκληρώθηκαν οι Διεθνείς αγώνες Κωπηλασίας στο Πεθελινό Σερρών.

Με επιτυχία ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου οι Διεθνείς αγώνες Κωπηλασίας στο Πεθελινό Σερρών.

Φωτογραφία του χρήστη Κερκινίτις  Κωπηλασία.

Το Κύπελλο Εμμανουήλ Παππά που για πρώτη φορά χαρακτηρίστηκε διεθνές καθώς εκτός από τους μεγαλύτερους συλλόγους της χώρας μας μετείχαν και 2 σύλλογοι από γειτονική χώρα (Βουλγαρία)
Τους αγώνες διοργάνωσε ο Ναυταθλητικός Περιβαλλοντικός Σύλλογος Πεθελινού σε συνεργασία με την Κοινωφελή Επιχείρηση του Δήμου Εμμανουήλ Παπά και την Περιφερειακή Ενότητα Σερρών.
Στους αγώνες συμμετείχαν 230 αθλητές από 11 ομίλους της χώρας μας και 2 ομίλους της Βουλγαρίας.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Σερραίοι αθλητές κατέκτησαν 2 χάλκινα μετάλλια τρεις τέταρτες θέσεις και 2 ένατες.
Συγκεκριμένα:

Οι Σταύρος Σουλαρίκας και Επαμεινώνδας Κωνσταντινίδης κατέκτησαν την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο διπλό σκιφ ανδρών U23.
Οι αθλητές του Συλλόγου μας τερμάτισαν πίσω από τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές Στεργιάκα Χρήστο, του Ναυτικού ομίλου Μαυροχωρίου και Γκαϊτανζη Πέτρο του Ναυτικού Ομίλου Καλαμαριάς
Ο Σταύρος Σουλαρίκας κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο σκιφ ανδρών U23.
Οι Μενέλαος Γκιοργκίνης, Τάσος Μπογιατζής, Σταύρος Κωνσταντινίδης και Σωτήρης Παντούσας, κατέκτησαν την 4η θέση στην Τετράκωπο άνευ πηδαλιούχου στην κατηγορία των παίδων.
Οι Μενέλαος Γκιοργκίνης, Τάσος Μπογιατζής, Σωτήρης Αναστασιάδης και Φίλιππος Μικρογεωργίου κατέκτησαν την 4η θέση στο τετραπλό σκιφ παίδων.

Οι Μενέλαος Γκιοργκίνης, Τάσος Μπογιατζής, κατέκτησαν την 4η θέση στο διπλό σκιφ παίδων.

Η Λίνα Κιοσσέ κατέκτησε την 9η θέση στο σκιφ κορασίδων και την 9η θέση στο σκιφ νεανίδων.

Photos: Kerkinitis Rowing

ΑθλητικάΟλοκληρώθηκαν οι Διεθνείς αγώνες Κωπηλασίας στο Πεθελινό Σερρών.