24.9 C
Serres

Ορφέας Νέου Σκοπού – ΓΑΣ Χαλκηδόνας 77-86 – ΦΩΤΟ

Date:

Την ήττα από τον ΓΑΣ Χαλκηδόνας με σκορ 77-86 γνώρισε παρά την εξαιρετική εμφάνιση ο Ορφέας Ν. Σκοπού. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού είχε σε «δαιμονιώδη» φόρμα τον Κώστα Πεχλιβάνη που πέτυχε 43 πόντους και 11 τρίποντα και έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο αγγίζοντας την ανατροπή και το ροζ φύλλο αγώνα…

Πολύ καλή εμφάνιση για ακόμη μία φορά από τη «νεολαία» του Συλλόγου που συμμετείχε κανονικά στο rotation. Σύρπας 3(1) και πολύ καλή άμυνα, Κουτσιαντζης και Καρακάσης προσπάθησαν αρκετά ενώ την παρθενική του εμφάνιση έκανε ο Δρουμαλιάς (2003) με “θράσος” που έδειχνε ότι ανήκει στο ανδρικό.

Το παιχνίδι ουσιαστικά έκριναν τα καλάθια από την περιφέρεια αλλά και το γρήγορο transition που εφάρμοσαν αμφότερες οι ομάδες. Συγκινητική ήταν και η παρουσία του κόσμου που βρέθηκε στις εξέδρες ενισχύοντας το ηθικό της ομάδας του Ν. Σκοπού.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αμφίρροπα με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν τον ρυθμό της αναμέτρησης ωστόσο η Χαλκηδόνα κατάφερε να πάρει τα ηνία χάρη στους Τουλούμη και Μαραπίδη που πέτυχαν σημαντικά καλάθια επιτρέποντας στην ομάδα τους να χτίσει διαφορά δέκα πόντων που υπερασπίστηκε μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου (12-24 αποτέλεσμα πρώτου δεκαλέπτου).

Οι Θεσσαλονικείς θα συνεχίσουν να «βομβαρδίζουν» το καλάθι των γηπεδούχων ανοίγοντας την ψαλίδα στο +14 (18-32) στο 6:00. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Κώστας Πεχλιβάνης που με διαδοχικά τρίποντα «άγχωσε» προσωρινά τους φιλοξενούμενους μειώνοντας την διαφορά σε 28-35 στο 4:05 . Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Χαλκηδόνα να απαντά με σερί εύστοχων τριπόντων του Τουλούμη κτίζοντας νέα διαφορά δώδεκα πόντων (33-45 σκορ ημιχρόνου).

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Ορφέα θα προσπαθήσουν να ροκανίσουν την διαφορά με τον Πεχλιβάνη να κάνει το «καθήκον» του πετυχαίνοντας πέντε σουτ τριών πόντων και δίνοντας αρκετές βοήθειες, με τους φιλοξενούμενους όμως να έχουν τις απαντήσεις κρατώντας το «μαξιλαράκι» του συν δέκα. Ο πίνακας έγραφε 55-67 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην τελευταία περίοδο που ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους. Τσανάκας και Πεχλιβάνης θα πετύχουν από δύο τρίποντα ενώ το ασφυχτικό πρέσινγκ που επέβαλε ο Ορφέας οδήγησε τους φιλοξενούμενους σε λάθη με την διαφορά στο -6 (64-70).Ο τελικός όμως λόγος άνηκε στην Χαλκηδόνα που με νέο σερί εύστοχων σουτ θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με 77-86.

Διαιτητές: Μελανίδης – Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 12-24, 33-45 (ημ.), 55-68, 77-86

Ορφέας (Φ.Κοκολιός): Πεχλιβάνης 43 (11), Δρουμαλιάς 2, Αξιαρλής 1, Τσανάκας 6 (2), Σύρπας 5 (1), Χατζηανδρέου 10, Ιωσηφίδης 4, Χατζής 4, Χαβαλές 2, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης, Καρακάσης.

ΑθλητικάΟρφέας Νέου Σκοπού - ΓΑΣ Χαλκηδόνας 77-86 - ΦΩΤΟ