22.6 C
Serres

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς!- Ηττήθηκε από τον Τζόκοβιτς

Date:

Μετά την νίκη του επί του Ράφαελ Ναδάλ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, εμφανώς κουρασμένος  ηττήθηκε με 6-3, 6-4 από τον Τζόκοβιτς στον τελικό του Όπεν της Μαδρίτης.

Ο Έλληνας τενίστας δεν κατάφερε να κερδίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλε.

Συγκεκριμένα, ο Σέρβος τενίστας ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 3-0 μέσα σε 12 λεπτά, με τον Τσιτσιπά να κάνει εύκολα λάθη ενδεικτικά της κούρασης που είχε από την χθεσινή του αναμέτρηση κόντρα στον Ναδάλ, στον ημιτελικό του Σαββάτου.

Ο Έλληνας τενίστας στη συνέχεια βρήκε τα πατήματα του και μείωσε σε 4-2 βγάζοντας πολύ όμορφες φάσεις που έκαναν τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο να τον χειροκροτήσει.

Όμως ο Τζόκοβιτς συνέχισε να είναι πολύ προσεκτικός και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-3 δείχνοντας την κλάση του και ότι παρά τον τραυματισμό του βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση.  Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς έδειξε να βρίσκει πολύ καλά τον εαυτό του και με το σερβίς του δυσκόλεψε τον Τζόκοβιτς κάνοντας το 3-2.

Ο Έλληνας τενίστας όμως και πάλι έβγαλε προβλήματα κούρασης και έδωσε την ευκαιρία στον Σέρβο να κάνει break και να πάρει το προβάδισμα με 5-4.

Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε να ανατρέψει το ματς με τον Τζόκοβιτς να κατακτάει το τρόπαιο. Φυσικά, αυτή η ήττα δεν αναιρεί σε τίποτα από την τεράστια πορεία του,