20.8 C

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-0: Χαμένες ευκαιρίες και «λευκή» ισοπαλία στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ έμεινε στην ισοπαλία με 0-0 κόντρα στον Παναθηναϊκό για την 4η αγωνιστική της Super League, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν την πρώτη απώλεια βαθμών στο πρωτάθλημα και τους “πράσινους” να χάνουν την ευκαιρία να πλησιάσουν την κορυφή της βαθμολογίας.

Σε ένα ματς με σημαντικές ευκαιρίες για γκολ, ούτε ο ΠΑΟΚ ούτε ο Παναθηναϊκός κατάφεραν να σκοράρουν και το τελικό αποτέλεσμα άφησε αμφότερους ανικανοποίητους στη “μάχη” για τις πρώτες θέσεις της Super League. Οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο επιθετικοί στο ματς, με τους “πράσινους” να ψάχνουν τις αντεπιθέσεις, αλλά το πλάνο δεν… βγήκε στην πράξη, για καμία από τις δύο ομάδες, με τον Κοτάρσκι και τον Ντραγκόφσκι να είναι οι πρωταγωνιστές.

Το παιχνίδι

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός άνοιξαν το ρυθμό και έψαξαν ένα γκολ στην Τούμπα. Στο 11′ οι Θεσσαλονικείς “άγγιξαν” έτσι ένα τέρμα, με τον Σβαμπ να πλασάρει από κοντά, αλλά τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει με το ένα χέρι.

Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο καλές στιγμές με Τσάλοφ και Ζίβκοβιτς, ενώ ο Παναθηναϊκός “απάντησε” με ένα ωραίο πλασέ του Τετέ, που βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοτάρσκι. Οι “πράσινοι” είχαν και μία χαμένη ευκαιρία με τον Ιωαννίδη, ο οποίος έδωσε και… μισό γκολ στο Πελίστρι στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Ουρουγουανός βρέθηκε απέναντι από την εστία στο 45′, μετά από ενέργεια του Έλληνα επιθετικού, αλλά πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια, όντας μπροστά από την εστία του ΠΑΟΚ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε έτσι στο 0-0, με τους Θεσσαλονικείς να είναι πιο επιθετικοί, αλλά να μην το εκμεταλλεύονται στο 45λεπτο της αναμέτρησης στην Τούμπα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όμως με νέες εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο 47′ ο Τετέ έκανε δυνατό σουτ μετά από κόρνερ, αλλά ο Κοτάρσκι του είπε ξανά “όχι”, για να βρει δική του φάση από κόρνερ ο ΠΑΟΚ, αμέσως μετά. Ο Σβαμπ πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Ο ίδιος παίκτης είχε και ένα ωραίο σουτ που απέκρουσε ο Ντραγκόφσκι στο 69′ και ενώ είχε προηγηθεί στη φάση, μία μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Τετέ να μην μπορεί να νικήσει τον Κοτάρσκι με διαγώνιο σουτ και τον Ιωαννίδη να μην καταφέρνει να σπρώξει την μπάλα στην κενή εστία.

Οι “πράσινοι” έφθασαν μία ανάσα και από ένα… buzzer beater στην Τούμπα, αλλά ο Κοτάρσκι κράτησε το μηδέν για τον ΠΑΟΚ, αποκρούοντας με υπερένταση το πλασέ του Ιωαννίδη στις καθυστερήσεις. Το 0-0 έμεινε έτσι μέχρι το φινάλε, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες στο ντέρμπι της αγωνιστικής στη Super League.

πηγή newsit.gr

ΦΩΤΟ eurokinissi

ΑθλητικάΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-0: Χαμένες ευκαιρίες και «λευκή» ισοπαλία στην Τούμπα