Παράταση έως τις 30 Σεπτεμβρίου το πρόγραμμα “ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ”
Date:
Με τροπολογία που κατατέθηκε στο αρμόδιο Υπουργείο Εργασίας προβλέπεται η επέκταση του προγράμματος «ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ» έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2014.
Η προσφορά του συγκεκριμένου προγράμματος είναι πολύτιμη καθώς στο Δήμο Σερρών οι ωφελούμενοι του προγράμματος είναι περίπου 600 με την πρόεδρο των εργαζομένων να υποστηρίζει πως η παράταση του προγράμματος είναι μια ανάσα τόσο για τους εργαζομένους όσο και για τους δικαιούχους
Η Διάταξη προβλέπει ότι θα γίνεται καταγραφή όλων των ωφελουμένων, ενώ οι Δήμοι θα συνάπτουν προγραμματική συμφωνία για τα προγράμματα φροντίδας συνταξιούχων, ηλικιωμένων, ΑΜΕΑ και οικονομικά αδύνατων πολιτών.
Την ίδια ώρα η Μαριάνθη Κηπουρού τονίζει ότι οι εργαζόμενοι στο Δήμο Σερρών είναι απλήρωτοι εδώ και 2 μήνες κι οι εργαζόμενοι στην Περιφέρεια 5 μήνες γεγονός που δυσκολεύει την λειτουργία του προγράμματος.