Ο Βουλευτής της Δημοκρατικής Συμπαράταξης ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ Ν. Σερρών, κ. Μιχάλης Τζελέπης πραγματοποίησε Ομιλία στην Ολομέλεια της Τετάρτης 19-7-2017 στη συζήτηση του Νομοσχεδίου «Νέο Ρυθμιστικό Πλαίσιο για τις αστικές συγκοινωνίες στην Περιφερειακή Ενότητα της Θεσσαλονίκης και άλλες διατάξεις»
Στην αρχή της Ομιλίας του, ο Βουλευτής τοποθετήθηκε εκτενώς για τον χαρακτήρα του Νομοσχεδίου με την μορφή του επείγοντος: «Συζητάμε σήμερα ένα νομοσχέδιο με τη μορφή του επείγοντος. Υπήρχε λόγος να συζητείται το νομοσχέδιο αυτό με τη μορφή του επείγοντος; Όχι! Εισάγεται ως λαθραία επείγον ή εικονικά επείγον το συγκεκριμένο νομοσχέδιο. Από την άλλη πλευρά, επί έναν χρόνο τι μεθοδεύσεις έχουμε από την πλευρά του Υπουργού Υποδομών και Μεταφορών σε σχέση με την πόλη της Θεσσαλονίκης και τον ΟΑΣΘ; Για έναν χρόνο ταλαιπωρείται η πόλη, μη τηρώντας τη σύμβαση ο Υπουργός. Αποτέλεσμα ήταν οι εργαζόμενοι να κάνουν χρήση του δικαιώματος της απεργίας, ταλαιπωρώντας για πολλές μέρες τους κατοίκους και τους επισκέπτες της πόλης. O κόσμος αγανακτούσε και ο περιφερειάρχης και ο δήμαρχος έτρεχαν στην Εισαγγελία για να λύσουν το πρόβλημα. Μετά ακολουθούσαν μυστικές συμφωνίες με τους μετόχους του ΟΑΣΘ, για να μειώσουν αυτοί τους μισθούς των εργαζομένων, αφήνοντάς τους να πιστεύουν ότι θα τα βρει κάπου το Υπουργείο μαζί τους. Οι εργαζόμενοι και πάλι κατήγγειλαν τους μετόχους, ανακοίνωναν κινητοποιήσεις και προχωρούσαν σε απεργίες. Η σύμβαση είναι σε ισχύ, γιατί έχει κυρωθεί το 2008 στη Βουλή, και μέχρι τουλάχιστον 31 Δεκεμβρίου του 2019. Σας το επισήμανε αυτό άλλωστε και το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους με την υπ’ αριθμόν 320/2016 γνωμοδότησή του. Γι’ αυτό και ο Αντεισαγγελέας Πλημμελειοδικών Θεσσαλονίκης, στις 10 Μαρτίου 2017, διαπιστώνει ότι, λόγω μη εξόφλησης συμβατικών υποχρεώσεων που είχε αναλάβει το ελληνικό δημόσιο έναντι του οργανισμού, αδυνατούσε να πληρώσει τους εργαζόμενους».