28 C

Πρωταθλητής Ευρώπης και «Παρίσι 2024» ο Μάριος Στέργιος Μπίλας (50μ. ελεύθερο)

Το δεύτερο χρυσό μετάλλιο χάρισε στην Ελλάδα ο Μάριος Στέργιος Μπίλας, μετά από αυτό του Δημήτρη Μάρκου χθες (11/8) στα 200μ. ελεύθερο. Ο Μάριος Στέργιος Μπίλας έκανε μια καταπληκτική κούρσα στον τελικό στα 50μ. ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης Νέων Ανδρών/Νέων Γυναικών (U23) που λαμβάνει χώρα στο Δουβλίνο.

Τερμάτισε πρώτος με χρόνο 21.83 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Παράλληλα, ο Έλληνας κολυμβητής συνδύασε την πρώτη θέση και τον ευρωπαϊκό τίτλο με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 (το όριο είναι 21.96).

Από τον προκριματικό που είχε τερματίσει σε 21.98, ο Μπίλας είχε «πιάσει» το όριο πρόκρισης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2024 στη Ντόχα.

Η Ελλάδα στα 50μ ελεύθερο στο Παρίσι θα έχει δίδυμο με Κριστιάν Γκολομέεβ και Μάριο Στέργιο Μπίλα, ενώ από την κολύμβηση έχουν ακόμη προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Απόστολος Χρήστου, Άννα Ντουντουνάκη και Απόστολος Σίσκος.

Δεύτερος στον τελικό των 50μ. ελεύθερο με 21.95 τερμάτισε ο Νορβηγός Λία με 21.95 και τρίτος ο Μπούκοφ από την Ουκρανία με 21.96.

Η Γεωργία Δαμασιώτη με 2:14.18 από τη διαδρομή «0» του τελικού στα 200μ πεταλούδα, τερμάτισε 7η.