12.6 C

Με νίκη συνέχισε την πορεία της στο Πρωτάθλημα της Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., η εφηβική ομάδα της ΑΕΣ, η οποία επιβλήθηκε του Ορφέα Ν. Σκοπού, στο παιχνίδι που διεξήχθη το μεσημέρι του Σαββάτου (11/01/2020).

Πιο συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, του Β’ Γύρου, του Πρωταθλήματος οι «γαλάζιοι» έφηβοι επικράτησαν με σκορ 58-65 της αντίστοιχης εφηβικής ομάδας του Ορφέα Ν. Σκοπού, στο εκτός έδρας παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Ν. Σκοπού.

Στο καθαρά αγωνιστικό σκέλος, οι «γαλάζιοι» παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στην α’ περίοδο με σκορ 13-18.

Το 2ο δεκάλεπτο «γηπεδούχοι» και «φιλοξενούμενοι» συμβάδιζαν στο σκορ, με την ΑΕΣ όμως να βρίσκεται σταθερά στη θέση του «οδηγού» και να κερδίζει την περίοδο με επιμέρους 15-16 και σκορ ημιχρόνου 28-34.

Στην 3η περίοδο με ένα «ξέσπασμα» των εφήβων της ΑΕΣ, η διαφορά ανέβηκε στο +12 (38-50), ωστόσο η αδικαιολόγητη χαλαρότητα έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Ορφέα να «τρέξει» ένα δικό της σερί 8-0 και να «κλείσει» την περίοδο με σκορ 46-50.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια των «γηπεδούχων», η ομάδα μας παρέμεινε ψύχραιμη σε καίρια σημεία του παιχνιδιού, κερδίζοντας την περίοδο με 12-15 και επιτυγχάνοντας το διπλό σε μια δύσκολη έδρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νέδογλου Ζ. – Τσακιρίδης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 28-34, 46-50, 58-65

Ορφέας (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης, Τσβετάνωβ, Σιάρκος, Σκαρλατόπουλος, Επαμεινώνδας, Πέτρου, Θεοφανίδης, Κοτόπουλος

ΑΕΣ (Ιωσηφίδης): Σαρρής, Δημάδης, Μαντζαρίδης, Κυρίτσης, Ποργιόπουλος, Καντάς, Πλακανδάρας, Τσιάρας, Σκαπής, Σαμαράς. Ζαρίμπας, Δούκας Δ.

ΑθλητικάΠρωτάθλημα Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ. «Γαλάζιο» διπλό! Ορφέας Ν. Σκοπού – Α.Ε. Σερρών: 58-65