28.2 C

Πρώτη και αήττητη η Γερμανία στα νοκ άουτ

Πρώτη και καλύτερη στον 1ο όμιλο η Γερμανία.

Η «αυλαία» της φάσης των γκρουπ (3η αγωνιστική) βρήκε την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις με τον Νίκλας Φίλκρουγκ (είχε προηγηθεί η Ελβετία στο 28′ με τον Εντόι) και με το τελικό 1-1 να στέλνει την «οικοδέσποινα» του Euro 2024 στην επόμενη φάση των νοκ άουτ ως πρώτη και αήττητη, όπως επίσης αήττητη μετά από 3 αγώνες έμεινε και η ομάδα του Μουράτ Γιακίν (2 ισοπαλίες και μία νίκη).

Με 7 βαθμούς η Γερμανία (2 νίκες, μία ισοπαλία) ανάγκασε το κοινό στο γήπεδο της Φρανκφούρτης να την χειροκροτήσει, κυρίως για την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι παίκτες της σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Πίεσε από το ξεκίνημα η Γερμανία και στο 18′ άνοιξε το σκορ με το δυνατό σουτ του Ρόμπερτ Άντριχ έξω από την περιοχή. Ωστόσο, είχε προηγηθεί φάουλ του Τζαμάλ Μουσιάλα στον Μίχελ Έμπισερ δευτερόλεπτα πριν σκοράρει ο μέσος της Μπάγερ Λεβερκούζεν. Ο Ντανιέλ Ορσάτο κλήθηκε από το VAR να δει την φάση στο μόνιτορ, όπου διαπίστωσε την παράβαση κι έτσι το γκολ δε μέτρησε.

Δε συνέβη, όμως, το ίδιο 10 λεπτά μετά. Αυτή την φορά ήταν οι Ελβετοί που βγήκαν στην κόντρα, ο Φρόιλερ γέμισε από αριστερά και ο Νταν Εντόι «εκτέλεσε» τον Μάνουελ Νόιερ. Παρότι ο στράικερ της Μπολόνια φαινόταν εκτεθειμένος, εντούτοις οι διαιτητές του VAR δεν εντόπισαν κάτι τέτοιο και η ομάδα του Μουράτ Γιακίν έκανε το 1-0, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μάλιστα, η Ελβετία θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα, πάλι με τον Νταν Εντόι στο 31′, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νόιερ.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με τα «πάντσερ» να αγγίζουν την ισοφάριση στο 50′. Ο Ζόμερ, όμως, έκανε σπουδαία επέμβαση στο βολέ του Μουσιάλα και στο «ριμπάουντ» το σουτ του Γκουντογκάν έφυγε άουτ.

Τεράστια ευκαιρία έχασε η Γερμανία στο 71′ με τον Κίμιχ, το σουτ του οποίου βρήκε στο πόδι του Ακάντζι. Πίεσε πάρα πολύ η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν για να βρει το γκολ της ισοφάρισης και δικαιώθηκε στο 90΄+2 με την κεφαλιά του Νίκλας Φίλκρουγκ που είχε μπει στο ματς στο 76ο λεπτό.

Διαιτητής: Ντανιέλ Ορσάτο (Ιταλία)

Κίτρινες: Εντόι, Τζάκα, Βίντμερ – Τα

Οι ενδεκάδες:

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Εμπολό (65′ Ντουα), Φρόιλερ, Τζάκα, Ροντρίγκες, Εντόι (66′ Αμντούνι), Έμπισερ, Σερ, Ρίντερ (65′ Βάργκας)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Ρούντιγκερ, Τα (61′ Σλότεμπερκ), Κίμιχ, Χάβερτς, Κρόος, Μουσιάλα (76′ Φίλκρουγκ), Βιρτς (76′ Σανέ), Μίτελστεντ (61′ Ράουμ), Γκουντογκάν, Άντριχ (65′ Μπάιερ)