12.7 C

Στις Σέρρες “βασιλεύουν” τα “λιοντάρια”

Μεγάλη νίκη και σημαντικό ”τρίποντο”, κατέκτησε στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών ο Πανσερραϊκός, με σκορ 1-0 , και ”δράστη” τον πολύπειρο Μάικλ Ολαϊτάν, στο 86′.

Οι ”κόκκινοι” του Πέτρου Στοΐλα, μπήκαν με άγχος στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε μια ομάδα με ποιοτικό ρόστερ, ωστόσο ήταν αποφασισμένοι. Έτσι, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ισορρόπησαν τον αγώνα και έψαξαν διαδρόμους προς την εστία του Βελλίδη, χωρίς, όμως, να τα καταφέρουν.

Η λήξη του ημιχρόνου, βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, ο Πέτρος Στοΐλας εκμεταλλεύτηκε τα ”βέλη της φαρέτρας του”, στο έπακρο και, εν τέλει δικαιώθηκε από τη χρυσή, όπως αποδείχθηκε, αλλαγή του. Ο Ολαϊτάν, είκοσι-έξι λεπτά μετά την είσοδό του, στον αγώνα, ”πήρε το όπλο του” και ”σκότωσε”, στο 86′, την παλιά του ομάδα.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τους ”κόκκινους” να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη, η οποία συνδυασμό με το στραβοπάτημα της Καβάλας έφερε τον Πανσερραϊκό στο -2 από την κορυφή, εκεί όπου πλέον ισοβαθμούν η Βέροια, η Καβάλα, αλλά και ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος είναι ο επόμενος αντίπαλος των ”Λιονταριών”, την προσεχή Κυριακή, στο Γήπεδο της Νεάπολης Βόλου.

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Ζέρης, Πίντο, Μαρτσιόνι (45′ Ψάλτης), Κρητικός, Κόντσι (60′ Ολαϊτάν), Μέσι, Λουφάκης (60′ Γεωργιάδης), Πράντο.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (57′ Οικονόμου), Βεργώνης, Μούργος (57′ Πόζογλου), Πασάς (83′ Καραγιάννης), Λουκίνας, Σιμόνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής, στον Βόρειο Όμιλο, της Football League:

Αλμωπός Αριδαίας – Ολυμπιακός Βόλου 0-1 (69΄ Παπαδημητρίου)

Απόλλων Πόντου – Πιερικός 2-2 (3΄Καλογέρης, 90+4΄Παναγιώτου/ 37΄ Κυβελίδης, 90+2΄ Μπαβέλης)

Θεσπρωτός – Α.Ε.Π. Κοζάνης 3-1 (2΄, 57΄ Σαραντίδης, 32΄ Μπίκας – 15΄πεν. Σέα)

Πανσερραϊκός – Βέροια 1-0 (86΄ Ολαϊτάν)

Τρίγλια – Καβάλα 3-2 (1΄ Ποζατζίδης, 36΄πεν. Τότσκα, 53΄Σενγκέρκι – 24΄αυτογκόλ Ποζατζίδης, 78΄ Ορφανίδης)