17.6 C

Στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων η Φλουμινένσε

Με ένα εύστοχο πέναλτι του Τζον Αρίας κι ένα αριστερό σουτ του Κένεντι, η Φλουμινένσε επικράτησε 2-0 της Αλ Αχλί και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία.

O αγώνας διεξήχθη στο “King Abdullah Sports City” της Τζέντα κι o βραχύσωμος Κολομβιανός, Αρίας, σκόραρε στο 70ο λεπτό, στο πέναλτι που κέρδισε ο Τάου μετά από σέντρα του Μαρσέλο. Στις καθυστερήσεις (90΄) ο νεαρός Βραζιλιάνος, Κένεντι, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έτσι, η κάτοχος του Κόπα Λιμπερταδόρες που μετέχει για πρώτη φορά στη διοργάνωση, θα αντιμετωπίσει στον τελικό της Παρασκευής (22/12) τη νικήτρια της αυριανής (19/12) αναμέτρησης, Μάντσεστερ Σίτι-Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς.