ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΗ Β΄ΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕΡΡΩΝ
Date:
Το Δ.Σ της Ε.Λ.Μ.Ε. Σερρών σε συνεδρίασή του ομόφωνα αποφάσισε να καταγγείλει τη μεθοδευμένη συρρίκνωση των ΕΠΑ.Λ μέσα από τη διαδικασία ηλεκτρονικών εγγραφών μαθητών και τη δημιουργία τμημάτων για το σχολικό έτος 2017-18. Η διαδικασία ηλεκτρονικής εγγραφής μαθητών εφαρμόζεται χωρίς την έγκυρη ενημέρωση των μαθητών και γονέων τους και μάλιστα μέσα στο ασφυκτικό χρονικό περιθώριο των πέντε ημερών. Σήμερα εκπαιδευτικοί και μέλη της ΕΛΜΕ συγκεντρώθηκαν στα γραφεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Σερρών για να διαμαρτυρηθούν ενώ κατέθεσαν ψήφισμα διαμαρτυρίας για το ίδιο θέμα και στον Διευθυντή Εκπαίδευσης Κωνσταντίνος Τενεκετζή.