Τα παιδιά των Χ.Μ.Ο της Ι.Μ. Σιδηροκάστρου έψαλλαν τα κάλαντα του Λαζάρου
Date:
Με το Σάββατο του Λαζάρου και την Κυριακή των Βαΐων τελειώνει η Σαρακοστή και αρχίζει η Μεγάλη Εβδομάδα που θα οδηγήσει στην Ανάσταση του Χριστού.Σύμφωνα με την παράδοση το Σάββατο του Λαζάρου συμβολίζει τη νίκη του Χριστού επί το θάνατο.
Το Σάββατο του Λαζάρου, έχει τα δικά του έθιμα. Η παράδοση θέλει τα παιδιά ή οι γυναίκες ,να λένε κάλαντα για να ειδοποιήσουν τους πιστούς για το μεγάλο θαύμα της ανάστασης. Έτσι και έγινε σήμερα το πρωί στην πόλη του Σιδηροκάστρου τα παιδιά των Χριστιανικών Μαθητικών Ομάδων της Ιεράς Μητρόπολης Σιδηροκάστρου έψαλλαν τα κάλαντα στους Σιδηροκαστρινούς και προσέφεραν λαζαράκια από κατάστημα σε κατάστημα επίσης και στους διερχόμενους.