Θεοφάνια στις Σέρρες: Λαμπρός Αγιασμός των Υδάτων στην λίμνη της Κοιλάδας
Date:
Με εκκλησιαστική λαμπρότητα και πνευματική ανάταση εορτάσθηκε στις Σέρρες η μεγάλη εορτή των Θεοφανείων.
Τολμηροί νέοι αψηφώντας το κρύο έπεσαν στα κρύα νερά της λίμνης στην Κοιλάδα των Σερρών ενώ ο καιρός ήταν καλός μέγα πλήθους του λαού είχε κατακλύσει περιμετρικά την λίμνη. Ο καθαγιασμός των Υδάτων τελέστηκε από τον Μητροπολίτη Σερρών & Νιγρίτης κ.κ. Θεολόγο
Έντεκα τολμηροί κολυμβητές βούτηξαν στα παγωμένα νερά της λίμνης, προκειμένου να πιάσουν τον Σταυρό, ενω ο Μητροπολίτης τους συνεχάρη όλους για το θάρρος τους
Ο Μητροπολίτης Σερρών και Νιγρίτης ευχήθηκε το φως να φωτίζει όλον των κόσμου, αφού όπως είπε το σκοτάδι περίσσεψε.
Επίκεντρο του εορτασμού αποτέλεσε ο Ιερός Μητροπολιτικός Ναός των Παμμεγίστων Ταξιαρχών Σερρών, όπου ιερούργησε ο Σεβ. Μητροπολίτης Σερρών και Νιγρίτης κ. Θεολόγος.
Παρόντες ήταν βουλευτές, αιρετοί καθώς και αξιωματικοί των Σωμάτων Ασφαλείας