13.2 C

Δύο μετάλλια κατέκτησαν οι Σερραίοι αθλητές την πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος Στίβου ανδρών-γυναικών και ανδρών-γυναικών Κ23 που διεξάγεται στην Πάτρα.

Τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα τριπλούν στην κατηγορία των ανδρών κατέκτησε ο Αλέξανδρος Αθανασίου του ΓΣ Σέρρες 93 με επίδοση 15,93μ. Ο Σερραίος αθλητής θα μπορούσε να ανέβει και στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου αλλά το τελευταίο του άλμα ήταν οριακά άκυρο.

γεννικης 1

Ο Κώστας Γεννίκης του ΟΦΚΑ Σερρών κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία στην κατηγορία Κ23 με επίδοση 15,93μ, ήταν 10ος στη γενική και ο μικρότερος σε ηλικία αθλητής του τελικού των ανδρών (2002 γεν). Στα πρωινά προκριματικά είχε βολή στα 16,15μ κάνοντας ατομικό ρεκόρ.