21.5 C

Δεν άντεξε η εθνική μας ομάδα- Συνετρίβη 92-67 από τη Λιθουανία -Αποκλείστηκε από τους “8”

Το όνειρο της μεγάλης νίκης επί της Λιθουανίας που θα έδινε το προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ στη Μανίλα των Φιλιππίνων κράτησε μόλις ένα ημίχρονο, καθώς η εθνική μας κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και συνετρίβη 92-67 με και αποχαιρετά τη διοργάνωση.

Το σκορ μετά από ένα πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα της εθνικής μας που βρέθηκε να χάνει με 7-0 και 9-2 από τη Λιθουανία, ήταν 39-43 για την Ελλάδα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μετά από μεγάλη εμφάνιση των Γουόκαπ και Λαρεντζάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βοήθησε πολύ στο σκοράρισμα ο Παπαπέτρου, αλλά και ο Ρογκαβόπουλος, ενώ εξαιρετική δουλειά στην άμυνα κάνει ο Μωραΐτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιθουανία βρήκε μερικά μεγάλα σουτ που της έδωσαν ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ, απέναντι στην εθνική μας που πήρε καλάθια από τον συγκλονιστικό Γουόκαπ και τον Μωραΐτη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-43, 64-58, 92-67

Ο Δημήτρης Ιτούδης ξεκίνησε πεντάδα με Γουόκαπ, Λούντζη, Παπανικολάου, Θ. Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη.

Πηγή ΕΡΤ

ΑθλητικάΔεν άντεξε η εθνική μας ομάδα- Συνετρίβη 92-67 από τη Λιθουανία -Αποκλείστηκε...