Εκδηλώσεις μνήμης για τη συμπλήρωση 77 χρόνων από το Ολοκαύτωμα του Χορτιάτη
Date:
Δήλωση του Υφυπουργού Εσωτερικών (Μακεδονίας – Θράκης) Σταύρου Καλαφάτη στις εκδηλώσεις Μνήμης για τα 77 χρόνια από το Ολοκαύτωμα στον Χορτιάτη
Στις εκδηλώσεις μνήμης για τη συμπλήρωση 77 χρόνων από το Ολοκαύτωμα του Χορτιάτη, παρέστη σήμερα ο Υφυπουργός Εσωτερικών αρμόδιος για θέματα Μακεδονίας – Θράκης Σταύρος Καλαφάτης, ως Εκπρόσωπος του Πρωθυπουργού Κυριάκου Μητσοτάκη.
![Εκδηλώσεις μνήμης για τη συμπλήρωση 77 χρόνων από το Ολοκαύτωμα του Χορτιάτη 1 Καλαφάτης4 1 30](https://epiloges.tv/wp-content/uploads/2022/01/Καλαφάτης4-1-30.jpg)
Μετά το Αρχιερατικό Μνημόσυνο που τελέστηκε στον Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου Χορτιάτη, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ.κ. Βαρνάβα και την κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο Θυμάτων του Ολοκαυτώματος, ο κ. Καλαφάτης δήλωσε:
![Εκδηλώσεις μνήμης για τη συμπλήρωση 77 χρόνων από το Ολοκαύτωμα του Χορτιάτη 2 Καλαφάτης3 1 25](https://epiloges.tv/wp-content/uploads/2022/01/Καλαφάτης3-1-25.jpg)
«Τιμούμε, σήμερα, τη μνήμη των 149 θυμάτων μιας απίστευτης ναζιστικής θηριωδίας. Τιμούμε εκείνους που θυσιάστηκαν για την Ελευθερία και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια. Λέμε ένα βροντερό ΟΧΙ στο φασισμό, στο ναζισμό, στον ολοκληρωτισμό. Απέναντι σ΄αυτό το αποτρόπαιο έγκλημα του Ολοκαυτώματος ενώνουμε τη φωνή μας σε μια μόνο φράση: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!».