23.7 C

Ελπίς Σκουτάρεως, μεγάλη νίκη με 0-2 στην Καβάλα!

Μία σπουδαία και ιστορική νίκη η οποία προέρχεται από μία ομάδα που βγάζει χαρακτήρα και… μέταλλο διεκδικητή του τίτλου πανηγύρισε μέσα στο «Ανθή Καραγιάννη» η Ελπίς Σκουτάρεως,

η οποία κέρδισε με 0-2 την Καβάλα, την έβαλε από κάτω στην βαθμολογία, τις περιόρισε σε σημαντικό βαθμό τις ελπίδες για την 1η θέση και ταυτόχρονα η ίδια έδειξε πανέτοιμη να την διεκδικήσει μέχρι τέλους. Οι παίκτες του Απόστολου Στύλου δεν λύγισαν από το ειδικό βάρος της αντίπαλης φανέλας και απαλλαγμένοι από το άγχος έκαναν ένα εξαιρετικό τακτικά παιχνίδι, άντεξαν στην κατά διαστήματα έντονη πίεση των γηπεδούχων και το φινάλε τους βρήκε να πανηγυρίζουν έξαλλα, μαζί με τους φιλάθλους τους, το μεγάλο αυτό αποτέλεσμα.

Με πρωταγωνιστές όλους τους παίκτες, αλλά κυρίως τον Ταταρίδη που ήταν καθοριστικός, ειδικά στην φάση του πέναλτι, τους αμυντικούς που πιέστηκαν και αντεπεξήλθαν, αλλά και τους σκόρερ Κεχαγιά και Γεράκη, η Ελπίς πήρε αυτό που ήθελε.
Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δυσκόλεψε σίγουρα τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, οδηγώντας το ματς σε χαμηλό ρυθμό και δυνατές μονομαχίες. Η Ελπίς μπήκε δυνατό στον αγώνα και αιφνιδίασε με τον Κεχαγιά να ανοίγει το σκορ στο 7΄ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή βρίσκοντας τον Δήμιζα εκτός θέσης και στην συνέχεια φυσικά διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ. Ο ΑΟΚ πίεσε σε μεγάλο βαθμό, κέρδισε πολλά κόρνερ αλλά δεν έχασε την κλασσική ευκαιρία. Αντίθετα η Ελπίς άγγιξε στο 39΄ ένα δεύτερο γκολ με το πλασέ του Παναγιωτίδη να καταλήγει μόλις άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά η πίεση της Καβάλας έγινε ακόμη μεγαλύτερη και στο 51΄ ο Ψάλτης κέρδισε πέναλτι από τον Σαϊνατούδη, ωστόσο ο Ταταρίδης απέκρουσε την εκτέλεση του Παπαδόπουλου κρατώντας «καθαρό» τον δρόμο για τη νίκη και φυσικά στα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να πιέζουν η Ελπίς βρήκε τους χώρους και στο 80΄ ο Γεωργιάδης έφυγε στην αντεπίθεση δεν μπόρεσε να νικήσει σε πρώτο χρόνο τον Δήμιζα, κάτι που έκανε ο Γεράκης διαμορφώνοντας στην κενή εστία το τελικό 0-2.

ΑΟ KΑΒΑΛΑΣ(Κ.Ανυφαντάκης): Δήμιζας, Αλιατίδης, Λυμπεράκης, Παπαστεριανός, Σέχου(60` Ηλιάδης) , Ψάλτης, Παπαδόπουλος, Ξόμπλιος(63` Μπλιός) , Αδαμάκης(60` Ντουρτμές), Πάλλας(73` Θωμαίδης), Βαλαβανόπουλος.
ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ(Α.Στύλος): Ταταρίδης, Γεωργιάδης, Σαϊνατούδης, Κασμερίδης, Μουσικάκης, Αγγελίδης, Ζυγκερίδης(55` Στεφανίδης), Δαγκούλης, Παναγιωτίδης(86` Ταχματζίδης), Κεχαγιάς(87` Καπετάνος), Παπαβασιλείου(53` Γεράκης).