14.1 C

Ο Άγιαξ «υπέταξε» την Ουτρέχτη

Ο Άγιαξ επέστρεψε στις νίκες στο ολλανδικό πρωτάθλημα… Μια εβδομάδα μετά την εκτός έδρας ήττα από την Άλκμααρ, η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σιπ επιβλήθηκε εντός έδρας της Ουτρέχτης με 2-0, στο πρώτο σημερινό παιχνίδι για την 24η αγωνιστική, και «σκαρφάλωσε» προσωρινά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Ο «Αίαντας» πήρε προβάδισμα στο σκορ με το γκολ του Μπρίαν Μπρόμπεϊ στο 39ο λεπτό, ενώ «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς με το τέρμα του Κένετ Τέιλορ στο 77΄. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντέβιν Ρενς με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 81ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βασίλης Μπάρκας είχε συμπεριληφθεί στην αποστολή της Ουτρέχτης, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής της Eredivisie και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Φόλενταμ-Ναϊμέγκεν 2-5

Γκόου Αχεντ-Βααλβάϊκ 1-0

Φίτεσε-Τβέντε 1-2

Σπάρτα Ρότερνταμ-Αλκμααρ 1-1

Αγιαξ-Ουτρέχτη 2-0

Αϊντχόφεν-Φέγενορντ 15:30

Χέρενφεν-Τσβόλε 15:30

Φορτούνα Σιτάρντ-Εξέλσιορ 17:45