19.4 C

Παγκόσμια Γυμνασιάδα: Χάλκινος ο Θοδωρής Ζιώγας, 5ος ο Κώστας Γεννίκης!!!

Ο Θοδωρής Ζιώγας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφύρα το απόγευμα της Κυριακής (6/5) στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα που διεξάγεται στο Μαρόκο (2-9 Μαϊου).

Ο αθλητής είναι μαθητής του ΓΕΛ Νιγρίτας και με βολή στα 68,89μ ανέβηκε στο βάθρο των νικητών (1οςο Ουκρανός Fedorov με βολή στα 72,38μ. και 2ος ο Λευκορώσος Maskalenka με βολή 69,02μ).

απονομή ζιωγας

5ος ο Γεννικης στον δίσκο

Ο Κώστας Γεννίκης (3ο ΓΕΛ Σερρών) κατέκτησε την 5η θέση στον δίσκο με βολή στα 52,11μ. (1ος ο Βραζιλιάνος Mottin με βολή στα 59,81μ)

αποτελέσματα γεννικης

Αυριο Δευτέρα (7/5) αγωνίζεται στα 2.000μ. φυσικά εμπόδια η Μαρίνα Ποργιοπούλου, στις 18.55 ώρα Ελλάδας.

Εντυπωσιακή η Ελληνικη ομάδα

Κάτι παραπάνω από εντυπωσιακά ήταν τα αποτελέσματα για την ελληνική ομάδα, στη δεύτερη ημέρα των αγώνων στίβου στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα στο Μαρακές. Δύο χρυσά, ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο απολογισμός της ημέρας για την χώρα μας, που πλέον έφτασε στα πέντε μετάλλια.

Η Ελίνα Τζένγκο κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και με βολή στα 53,32 μ. στην έκτη και τελευταία της προσπάθεια κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό. Η νεαρή αθλήτρια ήταν για μία ακόμη φορά εντυπωσιακή, αφού κατάφερε να αντιδράσει και να βελτιώσει το φετινό της ρεκόρ στον αγώνα στόχο.

Το μεγάλο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο ήταν στα 100 μ. ο Γιάννης Γρανιτσιώτης και το επιβεβαίωσε. Ο αθλητής μετά το 10.48 και το 10.44 της χθεσινής ημέρας τερμάτισε σε 10.57 και κατέκτησε την πρώτη θέση.

Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε η Κωνσταντίνα Χάντζου στα 1.500 μ., όπου ήταν δεύτερη με 4.38.14 και έδειξε ότι είναι αθλήτρια, που μπορεί να σταθεί σε μια μεγάλη διοργάνωση. Σπουδαία διάκριση σημείωσε και η Ιωάννα Πανοπούλου, που ήταν τρίτη στα 800 μ. και με 2.13.45 κατέκτησε το πρώτο σημαντικό μετάλλιο της καριέρας της.

anexartitos.gr

ΑθλητικάΠαγκόσμια Γυμνασιάδα: Χάλκινος ο Θοδωρής Ζιώγας, 5ος ο Κώστας Γεννίκης!!!