15.8 C

HIGHLIGHTS: Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου 3-0

Ο Πανσερραϊκός νίκησε άνετα τον Απόλλωνα Πόντου με 3-0 και σχεδόν σφράγισε το εισιτήριό τους «8» του Novibet Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Πανσερραϊκός είχε εύκολο έργο απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου, τον οποίο και νίκησε στην έδρα του με 3-0, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «8» του Novibet Κυπέλλου Ελλάδας. Πρωταγωνιστές ο Κανίς που άνοιξε το σκορ κι οι Κατσαντώνης – Σοφιανός που με δύο τακουνάκια διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Το ματς είχε με το… καλημέρα καλό ρυθμό κι η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς. Μόλις στο 11’΄ο κορυφαίος ξένος του περσινού πρωταθλήματος, Χικάμ Κανίς, με ωραία κίνηση στην αντίπαλη περιοχή βρέθηκε απέναντι από τον Πίτκα.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν να απειλήσουν με τον Καλογέρη αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από την εστία του Κάτσικα. Στο 27′ ο Σοφιανός σούταρε αλλά μπλόκαρε ο Πίτκας και τρία λεπτά αργότερα ο Αραβίδης είδε την προσπάθειά του να φεύγει άουτ. Στο 33′ δεν έγινε το 1-1, όταν ο Δαλιανόπουλος βρέθηκε σε πλαγια θέση απέναντι από τον Κάτσικα, αλλά δεν έδωσε πάσα σε συμπαίκτες του. Παρόμοια ήταν κι η στιγμή του 41′ όταν ο Κανίς δεν πάσαρε στον Σοφιανό που περίμενε σε πλεονεκτική θέση για το 2-0. Ετσι, έκλεισε το ημίχρονο με το ρευστό 1-0.

Με… τακουνάκια στους «8»

Ο Πανσερραϊκός έφτασε στο 3-0 με… μαγεία από τους Κατσαντώνη και Σοφιανό. Στο 51′ και στο 79′ αμφότεροι έστειλαν τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και διαμόρφωσαν το τελικό 3-0, με την ομάδα των Σερρών να έχουν κάνει ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «8» ενόψει της ρεβάνς.

Τηλεοπτική μετάδοση από την COSMOTE TV | Κύπελλο Ελλάδας

πηγή gazzetta.gr

Πανσερραϊκός – Απόλλων Πόντου | 2-0, ο Κατσαντώνης σκοράρει με τακουνάκι με πλάτη στην εστία

2-0, ο Κατσαντώνης σκοράρει με τακουνάκι με πλάτη στην εστία