Σέρρες: Με Λαμπρότητα ο εορτασμός Κοιμήσεως της Θεοτόκου σε Μακρυνίτσα, Μεγαλοχώρι και Κοίμηση -video
Date:
Στις 15 Αυγούστου είναι μια από τις μεγαλύτερες γιορτές της εκκλησίας και η μεγαλύτερη Θεομητορική γιορτή του ορθοδόξου εορτολογίου.Είναι μια μέρα αφιερωμένη στην Παναγία η οποία γιορτάζεται με λαμπρότητα σε πολλές περιοχές της Ελλάδας.
Πολλοί χαρακτηρίζουν την γιορτή και ως το “Πάσχα” του καλοκαιριού και είναι μια από τις επίσημες αργίες του κράτους.
![Σέρρες: Με Λαμπρότητα ο εορτασμός Κοιμήσεως της Θεοτόκου σε Μακρυνίτσα, Μεγαλοχώρι και Κοίμηση -video 1 iera eikona](https://epiloges.tv/wp-content/uploads/2022/08/iera-eikona.jpg)
Στον εορτασμό Κοιμήσεως της Θεοτόκου της Μακρυνίτσας, του Μεγαλοχωρίου και της Κοίμησης Σερρών παρευρέθηκε ο βουλευτής της ΝΔ κ.Τάσος Χατζηβασιλείου όπου με ιδιαίτερη Λαμπρότητα και πλήθος κόσμου τελέστηκε ο πανηγυρικός αρχιερατικός εσπερινός αλλά και η Λιτανεία της Ιεράς εικόνας της Υπεραγίας Θεοτόκου.
Το απόγευμα της Κυριακής επισκέφτηκε τον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου Μακρυνίτσας στη Σιντική όπου εκεί τελέστηκε ο πανηγυρικός αρχιερατικός εσπερινός χοροστατούντος του Σεβασμιοτάτου Μητροπολίτου Σιδηροκάστρου κ.κ Μακαρίου.
Στη συνέχεια παρευρέθηκε στον πανηγυρικό αρχιερατικό εσπερινό στο Μεγαλοχώρι όπου προσκύνησε την Ιερά εικόνα και συνομίλησε με κατοίκους του χωριού.
![Σέρρες: Με Λαμπρότητα ο εορτασμός Κοιμήσεως της Θεοτόκου σε Μακρυνίτσα, Μεγαλοχώρι και Κοίμηση -video 4](https://epiloges.tv/wp-content/uploads/2022/08/megaloxori.jpg)
Τέλος παρευρέθηκε στον Πανηγυρικό εσπερινό και στην περιφορά της Ιεράς εικόνας που πραγματοποιήθηκε με Λαμπρότητα και πλήθος κόσμου στον Ιερό Ναό της Κοιμήσεως Θεοτόκου στην Κοίμηση Σερρών.
Παρόντες ήταν ο Δήμαρχος Ηράκλειας Γιώργος Κουτσάκης, ο Πρόεδρος της ΔΕΥΑΗ Δημήτριος Τζήκας και αιρετοί του Δήμου Ηράκλειας.
Ρεπορτάζ – Επιμέλεια: Παρασκευή Κωνσταντινίδου