ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΟΧΙ ΜΕ 61,3%
Date:
Με καταμετρημένο το 100% των ψηφοδελτίων στην επικράτεια, το “όχι” συγκέντρωσε ποσοστό 61,31% και το “ναι” ποσοστό 38,69%. Τα άκυρα/ λευκά είναι στο 5,04%. Η συμμετοχή στο δημοψήφισμα φτάνει στο 62,50%. Σε καμία εκλογική περιφέρεια δεν επικράτησε το “ναι” στο κρίσιμο δημοψήφισμα της Κυριακής. Πρωταθλητής του “όχι” αναδεινύεται η περιφέρεια Χανίων, ενώ η Λακωνία είναι η περιφέρεια με το χαμηλότερο ποσοστό. Το “όχι” εμφάνισε τα χαμηλότερα ποσοστά στο νομό Λακωνίας, στην Α’ εκλογική περιφέρεια Αθηνών, στους νομούς Καστοριάς, Σερρών, Χίου, Γρεβενών, Έβρου, Μεσσηνίας, Ευρυτανίας και Κιλκίς.