19.3 C
Serres

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο προκρίθηκε η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών

Date:

Την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο κατέκτησε η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών. Θα δώσει για 11η συνεχόμενη φορά (16η συνολικά) το «παρών» στο μεγαλύτερο αθλητικό ραντεβού του πλανήτη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς του Τόκιο καθώς νίκησε 13-10 τη Ρωσία στον ημιτελικό του προ-ολυμπιακού τουρνουά του Ρότερνταμ, και

Σύμφωνα με το Αθηναϊκό Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων, το «καυτό» χέρι του Άγγελου Βλαχόπουλου (πέντε γκολ), ένα καθοριστικό τέρμα του Αλέξανδρου Παπαναστασίου στην εκπνοή της τρίτης περιόδου και κάποιες σημαντικές αποκρούσεις του Μάνου Ζερδεβά έδωσαν τη νίκη στην παθιασμένη ελληνική ομάδα, που αύριο (21/2, 17:00) θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του τουρνουά, με αντίπαλο το Μαυροβούνιο.

Η Ρωσία, από την πλευρά της, είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει μία μεγάλη έκπληξη, απέναντι στη «χρυσή» Ολυμπιονίκη Κροατία, για να πάρει το τρίτο και τελευταίο εισιτήριο για το Τόκιο.

Οι πέντε αποκρούσεις του Μάνου Ζερδεβά στα πρώτα 5,5 λεπτά του αγώνα, έδωσαν την απαραίτητη ώθηση -αγωνιστική και ψυχολογική- στην εθνική, που βρήκε λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε 4-1.

Οι Ρώσοι όμως έκλεισαν την πρώτη περίοδο με δύο αναπάντητα γκολ και μείωσαν σε 4-3, εξουδετερώνοντας το καλό ξεκίνημα των διεθνών. Ο Βλαχόπουλος με ωραίο γκολ, μετά από μπάσιμο και ασίστ του Φουντούλη, «ξεκόλλησε» προσωρινά την ελληνική ομάδα, αλλά ο Χάρκοφ με δύο διαδοχικά τέρματα (το δεύτερο στην κόντρα) έφερε το ματς «στα ίσια».

Μετά από τρεις σερί αποτυχημένες προσπάθειες στον παίκτη παραπάνω, ο Γενηδουνιάς κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα και να διαμορφώσει το 6-5 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο τα γκολ έρχονταν το ένα πίσω από το άλλο, με την εθνική να ξεφεύγει με 9-7 και 10-8 και τη Ρωσία να «απαντάει», πότε στον παίκτη παραπάνω (όπου ήταν πολύ αποτελεσματική ως τότε) και πότε από την περιφέρεια.

Ο Παπαναστασίου σκόραρε σχεδόν σε «νεκρό χρόνο» για το 11-9 και αυτή η φάση αποδείχθηκε κομβική. Στο ξεκίνημα του τελευταίου οκταλέπτου η ελληνική ομάδα έβγαλε δύο διαδοχικές άμυνες με παίκτη λιγότερο, ο Βλαχόπουλος πέτυχε σε παραπάνω το πέμπτο προσωπικό του τέρμα και ο Φουντούλης στην κόντρα ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 13-9, 5΄50΄΄ πριν τη λήξη.

Από κει και μετά, μία ομάδα με την εμπειρία της εθνικής δεν θα μπορούσε να απειληθεί. Παρότι ο Χάρκοφ, κι αυτός με το πέμπτο του γκολ, μείωσε σχετικά γρήγορα, οι διεθνείς διαχειρίστηκαν το προβάδισμα και η κόρνα της γραμματείας τους βρήκε να πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-2, 5-4, 2-1

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 1-1 Μερκούλοφ (π.π.), 2-1 Βλαχόπουλος (π.π.), 3-1 Αργυρόπουλος (περιφέρεια), 4-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 4-2 Ναγκάεφ (περιφέρεια), 4-3 Χάρκοφ (π.π.), 5-3 Βλαχόπουλος (μπάσιμο), 5-4 Χάρκοφ (π.π.), 5-5 Χάρκοφ (κόντρα), 6-5 Γενηδουνιάς (π.π.), 6-6 Χάρκοφ (π.π.), 7-6 Φουντούλης (π.π.), 7-7 Μερκούλοφ (περιφέρεια), 8-7 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 9-7 Αργυρόπουλος (π.π.), 9-8 Ασάεφ (π.π.), 10-8 Καπότσης (περιφέρεια), 10-9 Κισέλεφ (περιφέρεια), 11-9 Παπαναστασίου (περιφέρεια), 12-9 Βλαχόπουλος (π.π.), 13-9 Φουντούλης (κόντρα), 13-10 Χάρκοφ (περιφέρεια).

Η εθνική είχε 5/11 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 5 γκολ από την περιφέρεια, 1 από μπάσιμο και 1 στην κόντρα.
Η Ρωσία είχε 5/10 με παίκτη παραπάνω, 4 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν ο Πρόνιν (4΄14΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα) και ο Δερβίσης (58΄΄ πριν το τέλος του παιχνιδιού).

Διαιτητές: Γουίλις (Ν. Αφρική), Μαργκέτα (Σλοβενία)

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 5, Γαλανίδης

ΡΩΣΙΑ (Σεργκέι Εβστιγκνέεφ): Κοστρόφ, Σούτσκοφ, Κισέλεφ 1, Ντερεβιάνκιν, Ασάεφ 1, Χάρκοφ 5, Μερκούλοφ 2, Ναγκάεφ 1, Πρόνιν, Χολόντ, Λισούνοφ, Σεπέλεφ, Ιβάνοφ

πηγή ΑΠΕ ΜΠΕ

ΑθλητικάΣτους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο προκρίθηκε η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών